Yavuz Selim Mahallesi Dutdere Caddesi No:72/1 Çavuşbaşı Beykoz/İST. | info@esmenfidancilik.com | 0(532) 320 57 68

Dış Mekan Süs Bitkileri

Dış Mekan Süs Bitkileri

Dış Mekan Süs Bitkileri

Dış mekan süs bitkiler, hızla şehirleşen bölgelerde oldukça önemli bir peyzaj malzemesi haline geldi. Betonların görüntüsünü hafifletmek ve ortama bir güzellik ve renk katmak isteyen herkes, dış mekan süs bitkilerine yoğun ilgi göstermeye başladılar. Hep güzel hem de fiyatları uygun olan dış mekan süs bitkileri, bahçenizi ve evinizin önünü güzelleştirebilmeniz için birebir.

1. Ağaçlar ve Küçük Ağaçlar (Ağaçcık)

Boyları 5 ila 15 metre arasında değişen ve odunsu yapıda olan bitkilera ağaç adı verilirken, boyları 7 metreyi geçmeyen odunsu bitkilere ise küçük ağaç ya da ağaçcık adı verilmektedir. Peyzaj açısından önemli bir yere sahip olan ağaç ve ağaçcıklar, kullanılacak olan bölgeye göre farklı boyutlarda tercih edilebilmektedirler.  Örneğin alan büyükse ağaçlar süs olarak kullanılmaya daha uygunken, alan küçük olduğunda ağaçcık sınıfında yer alan çalıların kullanılması daha mantıklı olmaktadır.

Ağaçların en önemi artılardan bir tanesi süslemek istediğiniz ortamın hem havasını değiştirmesi hem de gölge alan yaratmasıdır. Bu sebeple özellikle geniş arazilerde sıklıkla tercih edilen ağaçlar, en önemli dış mekan süs bitkileri arasında yer almaktadır.

2. Sarılan Yapıda Bitkiler

İnce ve uzun gövdeye sahip olan sarılan ve tırmanan bitkiler, bol yapraklı olmasıyla ve doğduğu yeri sarmalaması ile meşhurdur. Sarılacak bir yer bulamadıyla eğri bir biçimde büyüyen ve çevreye yayılan bu bitki türü oldukça güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Bu bitkilere isteyerek verilebilecek bir sarılma parçası, süslemek istediğiniz bölgenin eşsiz bir güzelliğe sahip olmasına yardımcı olabilecek bir niteliğe sahiptir.

Sarılmacı bitkilerin bir diğer önemli özelliği de kapatılması istenen bölgeleri masrafa gerek kalmadan ve oldukça güzel bir biçime kapatmasıdır. Yine ayrıca bir duvarın tamamen çiçeklerle sarılması isteniyorsa, tel kullanılarak çiçeklerle bezeli bir duvar yaratmak mümkündür

3. Yer Örtücü Bitkiler

Zemin üzerinde sık bir biçimde yayılan ve güzel renkli görüntüye sahip olan, boyları oldukça kısa olan bu bitkilere yer örtücü bitkiler adı verilmektedir. Yer örtücü bitkilerin kökleri yanlara doğru genişlemektedir.  Bu nedenle bu tür bitkiler ayn ı zamanda erozyonu önlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Yer örtücü bitkiler onlarca farklı renkte olabilidğinden, süs bitkileri içerisinde oldukça popüler olanlar bir tanesi konumundadır.

4. Soğanlı Bitkiler

Soğanlı bitkiler en ünlü süs bitkileri arasında yer almaktadır. Hemen hemen her bölgede görebileceğimiz bu bitkiler, oldukça güzel bir görüntü oluşturmasıyla meşhurdur. Soğanlı bitkiler denildiğinde akla ilk olarak lale, nergis ve sümbül gibi çiçek türleri gelmektedir.  Bu tür bitkiler evinizin bahçesini süslemek için eşsi türlerdir.

Bizler de Eşman Fidancılık olarak, bahçenizi ve evinizi en güzel bitkilerle donatabilmeniz için varız. Her türlü fidan ve bahçe malzemelerini bulabileceğiniz web sitemizden ürünlerimizi görebilir ve hakkımızda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

back