Yavuz Selim Mahallesi Dutdere Caddesi No:72/1 Çavuşbaşı Beykoz/İST. | info@esmenfidancilik.com | 0(532) 320 57 68

Gül Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır?

Gül Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır?

Gül Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır?

Bahçelerin güzel görünmesini sağlayan çiçeklerin başında güller gelmektedir. Bu güzel görünümlü ve hoş kokulu çiçek türü, her bahçe için adeta bir vazgeçilmezdir.  Çünkü bu çiçekler, bahçeye hayat kazandıran en önemli öğelerden birisidir. Ancak bu çiçeği bahçelerden yetiştirebilmek için öncelikle gül fidanı satın almalı ve bu fidanların dikiminde bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Peki, gül fidanı dikimi nasıl yapılır?

Doğru Toprak Seçimi

Gül fidanı dikimi nasıl yapılır” sorusuna verilecek ilk yanıt, doğru toprak seçimidir. Çünkü gül, her toprakta yetişmez. Bu sebeple toprağın cinsi, rengi ve yapısı, mineraller bakımından zengin olması oldukça önemlidir. Gül yetiştirilecek toprak hafif kırmızı rengi andıran, killi yumuşak bir toprak çeşididir. Toprağın yumuşak özelliği sayesinde gül fidanını dikerken çok daha rahat hareket edebilirsiniz. Bunun yanında toprak seçiminde bol gübreli kompost kullanmanız önemlidir. Bu sayede daha başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak gül fidanı ekeceğiniz toprak; içinde kireç ve taş barındırmayan, yumuşak, besleyici bir toprak olmalıdır.

Gül Fidanı Dikimi

Gül fidanı dikimi için öncelikle fidanların çeşidine dikkat etmelisiniz. Bu fidanları güvenilir seralardan satın almanız oldukça önemlidir. Fidanların dallarına dikkat etmelisiniz. Fidanın üzerinde dört ve dörtten fazla dal bulunuyorsa büyük ihtimalle o gül dayanıklıdır. Bunun yanından dalların kart ve cansız durmamasına dikkat etmelisiniz. Gül dikimi için her zaman en taze olanını seçmelisiniz. Bu sayede gül daha hızlı kök salar ve çiçekler daha sağlıklı bir şekilde açar.

Gül fidanı dikim zamanı, Mart ayının ortasından Nisan sonuna kadar sürmektedir. Dikim için tercih edilen yer, yeterli şekilde güneş ışığı ve hava almalıdır. Ancak seçilen yer kesinlikle çok sıcak ya da soğuk olmamalı. Eğer buna dikkat edilmezse güllerde hastalık oluşabilir ya da haşereler ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Gülleri ekmek için çukurlar açılmalıdır. Bu çukurların köklere yeterli alan bırakacak derinlikte olması gereklidir. Ardından zarar görmüş kökleri kesmeli ve gül fidanlarını çukurlara yerleştirmelisiniz. Çukurdan çıkan toprağa %30 kompost ekleyerek toprağı çukura dökün, biraz bastırın ve gülü sulayın. Özellikle kuru dönemlerde gülleri iyice sulamayı unutmayınız.

Eşmen fidancılık olarak yıllardır edindiğimiz tecrübe ile gül fidanı yetiştirmekteyiz. Siz de sağlıklı ve kaliteli gül fidanları satın almak için bizimle irtibata geçebilir, güller ile bahçelerinize çok daha hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz.

back