Yavuz Selim Mahallesi Dutdere Caddesi No:72/1 Çavuşbaşı Beykoz/İST. | info@esmenfidancilik.com | 0(532) 320 57 68

Mimari Peyzaj Firmaları

Mimari Peyzaj Firmaları

Mimari Peyzaj Firmaları

Peyzaj mimarlığı, şehir hayatının doğayla iç içe buluşturulmasına verilen isim olarak özetlenebilir. Peyzaj mimaride amaç, şehir hayatından bunalan insanları, çevrelerini güzelleştirmek ve onlara biraz olsun doğanın tadını göstermektir. Bu nedenle ülkemiz Peyzaj mimarisine olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Çevremizde ve parklarda görmüş olduğumuz çiçek bahçeleri, ağaçlık alanlar hep peyzaj mimarlarının eserleridir.

Peyzaj mimarlarının asıl amacı doğal ve kültürel kaynakları fiziksel çevrede buluşturmaktır. Fiziki çevreyi insanın mutluluğu ve sağlığı için düzenlemeye gayret eden peyzaj mimarları, bu misyonlar neticesinde arazi planlaması, arazi tasarımı, biyo çeşitliliğin arttırılması, korunması ve onarılması gibi işlemlerden sorumludur.

Peyzaj Mimarlarının Görevleri Nelerdir?

1. Peyzaj mimarlarının en önemli amacı doğanın korunmasıdır. Peyzaj mimarları doğayı koruyarak nasıl en iyi biçimde yerleşme sağlanır sorusunun yanıtlarını ararlar. Ve doğaya zarar vermeden bir plan bulmak için çabalarlar.

2. Kamu alanlarında ya da özel alanlarda bulunan parklar, bahçeler, eğlence merkezleri  gibi yerlerin en iyi şekilde tasarımlarını yapar ve planlarınıı ortaya koyarlar. Bunları yaparken doğadan ve biyo çeşitlilikten faydalanırlar.

3. Kültürülel aktivitelere destek olurlar ve kültürel aktivitelerin düzenleneceği yerlerin tasarımını ve planını yaparlar. Kültürel aktivitenin türüne göre bir tema hazırlayabilirler.

4. Çarpık kentleşmenin zararlı sonuçlarını ortaya koyarlar. Kentsel dönüşüm gibi projelerde görev alarak, doğanın yapısına en uygun biçimde nasıl yerleşileceğine dair çalışmalar yürütürler. Yerleşimin en iyi şekilde ve doğaya en az zarar verilecek şekilde olmasına özen gösterirler. Bunu yaparken de çevrenin güzelleşmesi ve doğal bir ortama kavuşması için çalışmalarını sürdürürler.

5. İklim şartlarına bağlı olarak çevre düzenlemeleri yaparlar. Çevre düzenlemesi konusuna her alan girmektedir.  Köprüler, yollar, otobanlar, hava alanları, marinalar v.b. gibi her türden bölgede çevre analizleri yaparak, iklime uygun olup olmadığının araştırmasını yürütürler. Bu araştırmalar sonradan doğabilecek hasarların önüne geçtiğinden büyük faydası dokunmaktadır.

6. Peyzaj mimarları yalnızca kentlerdeki sorunlarla ilgilenmezler. Ayrıca tarihi ve doğal dokunun korunması için de çeşitli bölgelerde çalışmalar yürütürler. Özellikle sit alanlarıında daha disiplinli bir çalışma söz konusudur.

Peyzaj Firmaları

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz nedenlerden ötürü, peyzaj mimarisine olan talep her geçen gün artarak devam etmektedir. Hem kamu alanlarında hem de özel alanlarda peyzaj mimarisine olan ihtiyaç, şehirleşmeyel birlikte sürekli artmaktadır. Bu nedenle mimari peyzaj firmaları da kurulmuş ve hizmet vermeye başlamışlardır.

Bizler de Eşmen Fidancılık olarak hem evinizin hem de çevrenizin güzelleşmesi için varız. A sınıfı ürünlerimizi oldukça uygun fiyatlara bulabileceğiniz firmamız, tamamen müşteri memnuniyetini en üst noktada tutmak için vardır. Bu nedenle sizlerin isteği doğrultusunda sektörde ilerlemyi sürdürmekteyiz. Sizler de firmamız hakkında daha fazla fikir sahibi olmak ve ürünlerimizin çeşitlerini görmek isterseniz web sitemizden ve ofislerimizde bizi ziyaret edebilirsiniz. 

back