Yavuz Selim Mahallesi Dutdere Caddesi No:72/1 Çavuşbaşı Beykoz/İST. | info@esmenfidancilik.com | 0(532) 320 57 68

Nandina Fidanı Yetiştiriciliği

Nandina Fidanı Yetiştiriciliği

Nandina Fidanı Yetiştiriciliği

Nandina bitkisi, ülkemizde “Cennet Bambusu” olarak da bilinmektedir. Vatanı Çin, Hindistan ve Japonya gibi Asya ülkeleridir. Ancak güzel görünümü nedeniyle anavatanından çıkarak dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de Nandina fidanı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Nandina, her dem yeşil çalı bitkisidir. Berberis (berberidaceae) ailesinden olan bitki, aynı zamanda cinsinin de tek üyesidir. Bu bitki genellikle yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Ancak çok soğuk aylarda yapraklarını döktüğü de bilinmektedir. Nandina yaprakları genellikle 3’lü yaprakçıklardan meydana gelir ve bu yaprakçıkların görünümü bambuya benzetilmektedir. Aradaki bu benzerlik nedeni ile Nandina bitkisine “Cennet Bambusu” da deniliyor. Ancak bambular ile bu bitkilerin herhangi bir akrabalığı bulunmamaktadır.

Nandina Fidanı Yetiştiriciliği

Nandina fidanı yetiştiriciliği, gölge ve güneşli her ortamda yapılabilmektedir. Özellikle bahçelere oryantal bir hava katması için üretilen bu bitkiler, yaklaşık olarak 200-250 cm. boya ulaşabilmektedir. Ayrıca bu çalı bitkisi, gövdesinin yanlarından kardeşlenme göstererek enine doğru olarak da genişler.

Bitkinin yeni açan yaprakları genellikle bronz pembe renktedir. Bu renk daha sonra yumuşak yeşil bir renge ve nihayet kış aylarında ise yeniden pembe ya da koyu kırmızı renge dönmektedir. Renk değişimleri ile adeta bir renk cümbüşü sunan bitkinin beyaz çiçek topları ise Temmuz ayında açar. Bu çiçekler sonrasında bitki üzerinde kalır ve çiçekleri parlak kırmızı, kirazımsı meyveler takip eder.

Nandina’nın gölge ya da güneşli ortamlarda yetiştirilebildiğinden daha önce de bahsetmiştik. Bunun yanında dar yerlerde ve kaplar içerisinde de yetiştiriciliği yapılabilir. Bitkiler, çapraz tozlaşma ve daha çok meyve üretimi için gruplar halinde dikilir. Hemen hemen tüm toprak tiplerinde yetiştiriciliği yapılabilse de, fazla alkali topraklarda yetiştirilemez. Çünkü demir eksikliğinden dolayı bitkinin yapraklarında sararmalar meydana gelebilir.

Nandina domestica, peyzajda hemen her yerde istenildiği şekilde kullanılabilen bir bitkidir. Bu bitki; yaprakları, meyveleri ve çiçekleri ile dört mevsim ilgi çekmektedir. Ancak Nandina’nın, budanarak istenilen boyutlarda tutulması gerekir.

Nandina fidanı yetiştiriciliği yapan firmamız, üretimini Pamukova’da gerçekleştirmektedir. Siz de bu bitkiyi bahçe peyzajınız için kullanmak isterseniz, İstanbul satış ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

back