Yavuz Selim Mahallesi Dutdere Caddesi No:72/1 Çavuşbaşı Beykoz/İST. | info@esmenfidancilik.com | 0(532) 320 57 68

Pittosporum Fidanı Yetiştiriciliği

Pittosporum Fidanı Yetiştiriciliği

Pittosporum Fidanı Yetiştiriciliği

Pittosporum, daha çok park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle yaz-kış yapraklarının güzel kokması nedeniyle tercih edilen bir bitki türüdür. Bu peyzaj bitkisi, Pittosporaceae familyasındandır. Bugün kullandığımız ismi ise Latince isminden uyarlanmıştır ve latince ismi Pittosporum tobira’dır. Ancak bu bitki “Japon Pittosporum Tobira” olarak da bilinmektedir. Pittosporum fidanı yetiştiriciliği ise ılıman iklim bölgelerinde yapılmaktadır.

Pittosporum’un halk arasında ise “Pitos”, “Yıldız Çalısı” ya da “Yapışkan Tohum” olarak bilinmektedir. Bu bitkinin doğal yetişme alanı ise Çin, Kore ve Japonya’dır. İlkbahar döneminde portakal çiçeği kokusundadır. Çiçekleri ise beyaz krem rengindedir. Ancak bu bitki genel olarak her zaman yeşil olan, kenarları içe kıvrık ve parlak yaprakları için yetiştirilmektedir.

Pittosporum Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Pittosporum Tobira’nın yaprakları ilk başlarda nohut büyüklüğünde ve yeşil renkli bir görünüme sahiptir. Daha sonra ise tohum kapsülleri krem renk almaya başlar. Çatlayan tohum kesesinin içerisinden yapışkan, kırmızı renkli tohum ortaya çıkar. Bitki bu görünümü ile oldukça dekoratif ve güzeldir.

Pittosporum fidanı yetiştiriciliği yapılacaksa ılıman iklim bölgeleri tercih edilmelidir. Ancak bunun yanında bitki kuraklığa ve soğuğa da dayanıklıdır. Ancak havanın -10 derece altına düştüğü bölgelerde yetişmesi oldukça zor olacaktır. Bu nedenle ülkemizde daha çok kıyı bölgelerinde ve özellikle de deniz kıyılarında yetiştirilmektedir. Ayrıca bu bitki güneşli ortamlarda yetiştirilse de, gölge ve yarı gölge ortamları daha çok sever.

Pittosporum, toprak bakımından seçici bir bitki değildir. Ancak yine de yetiştirileceği toprağın vitamin ve mineral bakımından zengin olmasına dikkat edilmelidir. Bunların yanında Pittosporum fidanı yetiştiriciliği tohum ya da çelikten yapılabilmektedir. Saksı içerisinde yetiştirilmeye uygun bu bitkinin tohumları zehirlidir. Çok hoş görünümlü ve kokulu olması nedeniyle anavatanında çıkmış ve dünyaya yayılmıştır. Genel olarak 1 m. Kadar boylanabilen bitkinin 4 ile 5 m. kadar boylanma yaptığı da bilinmektedir.

Pittosporum fidanı yetiştiriciliği yapan firmamız, üretimini Pamukova’da gerçekleştirmektedir. Siz de bu bitkilerden satın alarak bahçenizi süslemeyi düşünüyorsanız, İstanbul satış ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

back