Yavuz Selim Mahallesi Dutdere Caddesi No:72/1 Çavuşbaşı Beykoz/İST. | info@esmenfidancilik.com | 0(532) 320 57 68

Taflan Fidanı Yetiştiriciliği

Taflan Fidanı Yetiştiriciliği

Taflan Fidanı Yetiştiriciliği

Taflan, aynı zamanda Altuni Taflan olarak da anılan bir bitki türüdür. Sarı benekli yaprakları bulunan bitki, genellikle dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin odunsu bir yapısı bulunmaktadır. Genellikle park ve bahçelerde gruplar halinde bulunan Taflan bitkisi, ılıman bölgelerde yetişmektedir. Bu nedenle taflan fidanı yetiştiriciliği yapılacaksa ılıman bölgeler tercih edilmelidir.

Taflan ya da Altuni Taflan, yetişebileceği şartlar dışındaki ortamlarda bulunursa görünümleri yeşile dönmektedir. Genellikle çelikten üretilen bu bitki, çalı formundadır. Ancak sarmaşık ve ağaç formunda türleri de bulunmaktadır. Yaprakları ise yumurta biçiminde ve karşılıklıdır. Çok nadir de olsa yaprakları sarmal dizilimde olabilir.

Taflan bitkisi; Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişmektedir. Meyveleri kapsül biçimindeki bu bitkinin 120 türü olduğu bilinmektedir. Peyzaj bakımından sıklıkla tercih edilen bitki, aynı zamanda şifalı bir bitkidir.

Taflan Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Taflan fidanı yetiştirildiği, genellikle çelikten yapılmaktadır. Ilıman bölgelerde yetiştirilen Taflan, aynı zamanda soğuk iklimlerde de yetiştirilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Bu bitki soğuk iklim bölgelerinde yetişse de uzun süren soğuğu ve don gibi hava olaylarını sevmez. Çok soğuk iklim şartları altında yetiştiriciliği yapılmaz.

Taflan fidanı, geçirgen toprakta yetiştirilmelidir. Çünkü bu bitki geçirgen özellikteki toprakları sevmektedir. Bu bitkiler, yaz aylarında gölge yerlerde bulunmalıdır. Yapraklarının uzunluğu 1 ile 3 cm arasında değişmektedir. Bunun yanında yapraklarının zerleri yeşil, damarları ise daha açık renkli bir bitkidir. Taflan bitkisinin çiçekleri çok belirli değildir.

Taflan fidanı yetiştiriciliği için çelik ya da tohum kullanılabilir. Ancak daha çok çelik ile yapılmaktadır. Köklenen çelikler, ilkbahar aylarına gelindiğinde sökülür ve geliştirme yastıklarına alınır. Boyları 10 cm’ye ulaştığında ise yeşil çelikler alçak tünellere dikilmelidir. Sonbahar aylarına gelindiğinde ise açık alanlardaki geliştirme yastıklarına alınırlar ve bir yıl süre ile büyümeleri beklenir.

Taflan bitkisi, suyu seven bir bitkidir. Bu nedenle toprağının sürekli nemli tutulması gerekir. Ayrıca sadece toprağı değil, aynı zamanda yapraklarının da sulanması gereken bir bitkidir. Ancak verilecek su miktarı sonbaharda azaltılmalıdır.

Taflan bitkisi üretimimiz Pamukova’da yapılmaktadır. Yeşil Altuni Taflan çeşitlerimiz 35 cm’den 1 metreye kadar değişmektedir. Taflan fidanı satın almak için İstanbul satış ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

back